A menopauza nem választható, de az életminőség igen – Miért kritikus a 30-as és 40-es éveid életmódja a későbbi évtizedekre nézve?

2025-02-15
menopauza nem választható

A menopauza egy olyan életszakasz, amely minden nőt érint.

Nem kerülhetjük el, nem dönthetünk róla – de az, hogy hogyan éljük meg, és milyen életminőség vár ránk utána, az már nagyban rajtunk múlik. A legújabb kutatások szerint az életmódunk – különösen a 30-as és 40-es éveinkben – jelentősebb hatással van a posztmenopauzális éveinkre, mint azt korábban gondoltuk. Ez az időszak nem csak a változásról szól, hanem egy új életminőség megalapozásáról is.

A menopauza hivatalosan akkor kezdődik, amikor 12 egymást követő hónapban nem jelentkezik menstruáció. Az átlagos életkor, amikor ez bekövetkezik, 51 év körül van, de egyénenként eltérő lehet. A petefészekhormonok szintjének csökkenése számos testi és mentális hatással járhat: hőhullámok, alvászavarok, csontritkulás, szív- és érrendszeri betegségek kockázata, hangulati ingadozások és még sok más.

A jó hír azonban az, hogy nem kell beletörődnünk abba, hogy a menopauza körüli és utáni évek szükségszerűen romló életminőséget jelentenek. A tudomány egyre erősebben alátámasztja, hogy a 30-as és 40-es éveinkben meghozott életmódbeli döntések évtizedekkel később is meghatározzák egészségünket és jólétünket.

A legfrissebb kutatások szerint a menopauza utáni egészségi állapotunk 80%-ban életmódbeli tényezőkön múlik, míg az öröklött genetikai tényezők csak 20%-ban befolyásolják a változókor utáni egészségünket. Ez azt jelenti, hogy nem vagyunk teljesen a sors kezében – tudatos választásokkal jelentősen csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket és a krónikus betegségek kockázatát.

Nőgyógyászként is egyértelműen azt tapasztalom, hogy azok a pácienseim, akik a 40-es éveik elejétől tudatosan odafigyelnek az életmódjukra, sokkal könnyebben élik meg a menopauza időszakát. Kevésbé jelentkeznek náluk hőhullámok, jobban alszanak, és energikusabbnak érzik magukat 50-60 felett is. A döntések, amelyeket ma hozunk, évekkel később meghatározzák az életminőségünket.

A menopauza tehát elkerülhetetlen, de az életminőségünk nem sorsszerű. A korábban meghozott döntések – többek között a táplálkozás, mozgás, stresszkezelés, alvás és mentális aktivitás terén – kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a menopauza után is energikusak, egészségesek és boldogok maradjunk.

A kék zónák lakói, akik a világ leghosszabb életű emberei közé tartoznak, pontosan ezt csinálják: természetes mozgás, tápanyagban gazdag, kiegyensúlyozott étrend, erős közösségi kapcsolatok és tudatos életvezetés. Ezek nem különleges genetikai adottságok, hanem olyan szokások, amelyeket mi is beépíthetünk a mindennapjainkba.

Ha most odafigyelünk az életmódunkra, a menopauza nem egy korszak lezárása lesz, hanem egy új, egészségesebb és teljesebb élet kezdete.

Ha szeretnél többet megtudni arról, hogy nőként hogyan támogathatod a tested a változókor előtt és után, kövess minket mind itt, a Kék Zóna projekt oldalán, mind a femy.info felületein és tudd meg, milyen egyszerű életmódbeli változtatásokkal építheted meg a saját egészséges jövődet!

www.hun.femy.info

Dr. Sipos Andrea

szülész-nőgyógyász szakorvos